Володимир ЯЩУК (м. Радивилів). Фотоальбоми і нариси


ТО ЧОМУ Ж УСЕ-ТАКИ РАДИВИЛІВ?

НОТАТКИ З ПРИВОДУ ІСТОРИЧНОСТІ НАЗВИ МІСТАНоворічні дискусії за святковими столами вряди-годи повертають розмову до теми назви Радивилова. Мені теж випало стати учасником дискусії. Дехто з тих, хто давно не живуть у Радивилові або й ніколи тут не жили, а також необізнані радивилівці роблять спроби поставити під сумнів історичність назви міста – Радивилів.
Проте саме так записували назву цього поселення в 2-й половині шістнадцятого століття (відтоді збереглися перші письмові згадки), на що вказував у позаминулому столітті волинський краєзнавець та історик церкви Микола Теодорович.
Ще один важливий факт: історикам відомий «Радивиловський Апостол», який 1568 року був написаний у домі пана Семена Борщовського писцем Францишком у місті Радивилові. Отже, Радивиловський, а не Радзивиловський. Апостол переписали на замовлення Івана Патрикея Курозвонського, підкоморія Кременецького повіту. На фото, що додаються, – дві цитати: з післямови на аркуші 394-му і на аркуші 395-му. Як видно, книга «виписана» «в мѣсте Радивилове».
Як прочитувалися ці слова в шістнадцятому столітті, дійти спільної думки не можуть і мовознавці. Якщо навіть прочитати «в мєстє Радівіловє», то все одно ніяк не виходить, що справжньою історичною назвою містечка була РадЗивилів.
Насправді такої назви – РАДЗИВИЛІВ – містечко НІКОЛИ офіційно не мало.
По-перше, назва Радзівілов (російською - Радзивилов) була закріплена за містечком після 1795 року, за Російської імперії; українського відповідника на офіційному рівні вона не мала. До того містечко звалося Радивилів (перші письмові записи) і Радзівіллув (у передачі українською мовою; за часів Речі Посполитої). Така ж назва – Радзівіллув – була відновлена Польщею після 1921 року. І оскільки державною мовою була тільки польська, ця назва і вважалася офіційною. До речі, і сьогодні в польськомовних публікаціях наше містечко записують як Radziwiłłów (подивіться, наприклад, польськомовну Вікіпедію).
По-друге, навіть за часів Російської імперії і в 20-30-і роки (часів Польщі) українці використовували первісну і співзвучну законам української мови назву РАДИВИЛІВ. Так писали, наприклад, Леся Українка, історик Дмитро Дорошенко, Улас Самчук та інші знані люди.
Чому замість Радивилів у часи Речі Посполитої почали вносити в документи Radziwiłłów (Радзівіллув)? Це пояснюється особливостями польської мови, у якій багато спільнослов’янських слів мають характерне «дзекання».
Входження Волині до складу Речі Посполитої в шістнадцятому столітті наклало відбиток і на написання прізвища князів Радивилів. Варто відкрити Вікіпедію (енциклопедію) і прочитати:
польська ВІКІ - Radziwiłł (Радзівілл),
литовська ВІКІ (Микола Радивил Чорний був князем Великого князівства Литовського) - Radvilos (Радвілос),
українська ВІКІ - "Існує версія, що ім'я Радвил (Радивил) має угро-фінське походження і в перекладі означає «новонавернений» (у віру). Ім'я записувалося по-різному — як Радвіла, Радивил, Радівіл, у написанні упродовж століть закріпилися в основному полонізовані версії з відповідною орфографією — Радзівілл, Радзівіл, хоча по-литовськи продовжують записувати це прізвище як Радвіла, Радвілос, латиною його фіксують як Радвіл".
У теперішніх україномовних публікаціях ЦІЛКОМ УМОВНО найчастіше віддають перевагу варіанту Радзивілл. Цей варіант використовував і я в своїй книжці «Радивилів у перегуках віків» (2014), друге видання якої нині тиражується.
Отже, назва Радивилів абсолютно історично вмотивована. А «Радзивилів» з’явилася в публікаціях радянського часу для умовного відтворення назви містечка часів Речі Посполитої, Російської імперії і Польщі ХХ століття, адже в тих державах україномовної офіційної назви не існувало.
А з 1940 до 1993 року (рік офіційного перейменування) місто, як відомо, звалося Червоноармійськ. Хоча вже після опитування 1991 року, на якому місцеве населення висловилося за повернення місту ІСТОРИЧНОЇ (а не попередньої) назви, повсюдно стали користуватися назвою РАДИВИЛІВ.
Володимир ЯЩУК.Создан 05 янв 2020  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником